רגע לפני שלוחצים יד

אז השקעתם זמן ומחשבה, והגעתם למסקנה איזו מכונית אתם רוצים לקנות. כעת הגיע חלק מאתגר לא פחות – לשבת עם נציג המכירות באולם התצוגה ולהזמין מכונית חדשה! 

אחרי שעות או ימים באולמות תצוגה שונים, התבייתם על המכונית החדשה שאתם רוצים. יופי! זה אומר, שהחלק הקשה ואולי המבלבל, כבר מאחוריכם. אבל כעת, הגיע הזמן לתכל'ס.

"תעשה לי מחיר"

ונתחיל בחלק המעשי החשוב ביותר: המחיר. לגבי סעיף זה, כדאי לדעת, שבשוק, כמו בשוק, ניתן וצריך להתמקח ותג המחיר שמופיע לצד המכונית באולם, אינו בהכרח המחיר הסופי. יש יבואנים שחושבים שיש להם ביצת זהב ולא יעניקו הנחות ואילו אחרים יהיו נדיבים יותר. אפילו בין סוכנויות המשנה של אותו היבואן, תגלו מחירים מעט שונים ואפשר בהחלט לציין אצל סוכן א', שקיבלתם מחיר נמוך יותר אצל סוכן ב'. כמו כן, בניגוד לפתגם ההלכתי "שונא מתנות יחיה", נסו "לסחוט" כמה שיותר מתנות, שמן הסתם משולות להטבות כספיות: מערכת מולטימדיה, שדרוג לגרסת אבזור גבוהה יותר ללא תשלום, גלגלים קלים (או גדולים יותר), חיישני נסיעה לאחור, טיפולים לרכב חינם וכו'.


 

הכל כתוב

סגרתם הכל? לא נשאר פריט מידע לא ידוע לגבי המכונית ולגבי המחיר שעליכם לשלם? יופי - אתם צעד אחד בדרך ללחיצת יד עם נציג המכירות. למרבה הצער, אל תאמינו לשום הבטחה שזורקים לכם אנשי המכירות באוויר. בקשו שכל פריט מידע יגובה בכתב בטופס ההזמנה. דברים כגון שנתון של המכונית, הדגם המדויק, גרסת האבזור והצבע חייבים להופיע בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים – ורצוי בטקסט מודפס ולא בכתב יד. גם אם הובטחה לכם קנייה חוזרת (ובאיזה תנאים), בקשו להוסיף הבטחה זו להזמנת הרכב.

 

מתי מקבלים את המכונית?

מי לא להוט לקרוע כבר את הניילונים? כישראלים, אנחנו שונאים לדחות סיפוקים ומעדיפים לקבל הכל באופן מיידי. אבל, במרבית המקרים – אלא אם המכונית כבר נמצאת בארץ – תאלצו להתאזר בסבלנות, לעיתים בהרבה מאד סבלנות. קרו אינספור מקרים בהם המכונית נמסרה ללקוח לאחר חודשי המתנה רבים. זה תלוי בהקצאות שמיועדות לישראל (ומאידך, קצב הייצור), בביקוש למכונית הספציפית בעולם ובארץ, וכו'. במידה והמכונית אינה בארץ, מתחייבים היבואנים למועד אספקה של 6 עד 8 שבועות למסירתה. במידה והיא כאן, המדובר בפרק זמן של עד כ-14 ימי עבודה. ניתן וכדאי להיות בקשר עם סוכני היבואן ולבדוק סטטוס הזמנה. אגב, לעיתים תשמחו לגלות שמועד ההזמנה קוצר בהרבה: זה עשוי לקרות אם למשל, לקוח מסוים ביטל הזמנתו ואז מציעים לכם את המכונית הזו. רק חובה לבדוק שהיא מספקת אתכם מבחינת המפרט, האבזור וכו'.

 

המכונית הגיעה!

היום המרגש הגיע - סוכנות הרכב הזמינה אתכם לבוא לקבל את המכונית החדשה שהזמנתם. למרות ההתרגשות, נשמו עמוק ושתו כוס מים, כי חשוב לא לפספס כמה דברים. ראשית, קבלו את המכונית אך ורק במהלך היום ובצעו בדיקה מדוקדקת לאיתור פגמים כלשהם. במידה ונתגלו פגמים, תוכלו לדרוש וגם לקבל על כך פיצוי כספי. בדקו אם הצמיגים חדשים ותואמים, אם אין נזקי שריטות או חלקים חסרים בחוץ ובפנים המכונית. בדקו כמובן שכל דבר שרשום בהזמנה המקורית אכן מומש. אגב, לא רבים מודעים לכך שלפי חוק, כל עוד היבואן תיקן פגמים במכונית החדשה בסכום שאינו עולה על 5% מערכה, אין לו חובה לדווח לכם. רק אם הכל נראה תקין, תוכלו לחתום על קבלת המכונית ולקבל את המפתחות. בשעה טובה ומוצלחת!

רוצה ייעוץ נוסף? מתלבט לגבי רכישת רכב אחר? צור קשר